Rendes ülését tartja a miskolci közgyűlés, kövesse nálunk élőben a városatyák munkáját! Cikkünk rendszeresen frissül a legfontosabb információkkal.
Veres Pál polgármester napirend előtti felszólalásában pozitív hírekről számolt be helyzetjelentésében. Miskolcnak több lábon kell állnia - fogalmazott. Az egyik ilyen fontos láb a magas hozzáadott értéket biztosító ipar, amiben jól áll a város, az ipari parkok gyakorlatilag beteltek. Megemlítette a Bosch legutóbbi beruházását (logisztikai csarnok). De számos területen vannak befektetői Miskolcnak.
Ugyanilyen erős láb a kultúra, "ebben sem állunk rosszul". Az energiaválság ellenére is sikerült nyitva tartani a színházat példás összefogással, működnek a mozik, a könyvtár, a múzeum.
A turizmus az ipar mellett a legnagyobb lehetőséget biztosítja a város számára. Sokkal kevesebbet tudtak erre áldozni, hiszen "másra is alig jut" a központi elvonások, a rezsidíjak elszállása miatt. A sziszifuszi munka azonban beérni látszik, elég csak a Kocsonyafesztivál, a Borangolás sikerére gondolni. A Barlangfürdőt sikerült újranyitni. Négyévszakos város Miskolc. Sokan úgy mennek haza innen, hogy sokkal többet kapnak, mint amire előzetesen vártak, itt idézte a VG cikkét, és más országos médiumok "jelentéseit" Miskolcról.
- Az látszik, hogy nem csak a természeti értékek, de a város nagyrendezvényei is érdekesek az ide látogatók számára - hangsúlyozta a városvezető. - Ezért van szükség a fesztiválokra, az egyetemi rendezvényekre, ezért kötelesség beállni az ilyen rendezvények mögé. Ezek erősítik az itteni turisztikai vállalkozásokat, a vendéglátóhelyeket, a szállásadókat.
Minden évszakban kellenek nagyrendezvények, nyitva kell tartani a Barlangfürdőt, jó kapcsolatot kell ápolni a turisztikai szereplőkkel.
Ezért a Miskolc már nem az a Miskolc, ami volt - húzta alá.
Folytatják a történelmi Avas felújítását, Miskolctapolca rehabilitációját. Megtérülnek a befektetett forintok.
- Minél erősebb, stabilabb legyen a város turisztikai lába, ez a cél, hogy az itt élők is büszkén gondolhassanak Miskolcra - mondta.
Az expozét követően egyperces néma főhajtással emlékeztek meg a képviselők az előző közgyűlés óta elhunyt miskolciakról.
Ezúttal a napirendi pontok megtárgyalása után közvetlenül szavaznak a városatyák az előterjesztésekről.
1. napirendi pont: Javaslat az Önkormányzat 2022. évi költségvetésének végrehajtásáról szóló zárszámadási rendelet megalkotására és kapcsolódó határozatok meghozatalára. Előterjesztő: Veres Pál polgármester
A napirendet Szilágyi Kornél főosztályvezető ismertette. A zárszámadás elkészítését törvény írja elő. 2022-ben a költségvetés egyensúlyának fenntartása érdekében a kiadásokat folyamatosan felülvizsgálták, takarékosságra törekedtek. A fizetőképességet sikerült megtartani - hangsúlyozta a főosztályvezető. Költségtakarékos költségvetést fogadtak el tavaly, a kötelező feladatok ellátása volt a legfontosabb cél. Működőképesség megőrzése, a stabilitás biztosítása szintén prioritás volt. Az emelkedő energiaárakra meg kellett találni a forrásokat. Az uniós forrásokat igyekezni kellett felhasználni, a projekteket lezárni. 40,6-ról közel 105 milliárdos főösszegre módosult év közben ez az adat. A korábbi kötvények kötelezettséget rendezték, ez közel 9 milliárd forint volt. Tavaly a városvédelmi alapot létrehozták, megtakarításokat tártak fel, többletforrásokat vontak be, bő 820 millió forint volt a céltartalék.
- Év végére ezt szinte teljes mértékben felhasználta a város - tette hozzá.
Mintegy 2,9 milliárd volt 2021-ben az energiaköltség, ez tavaly meghaladta a 6 milliárd forintot. Idén ez akár 8-9 milliárd forint is lehet a jelenlegi becslések szerint.
Rendkívüli önkormányzati támogatást 333 millió forintot kapott Miskolc.
Kiemelkedő adóbevétele volt a városnak tavaly.
Az alaptevékenység maradványa 25 milliárd forint.
A véleményező bizottságok támogatták az előterjesztést.
Vita a napirend fölött:
Szopkó Tibor alpolgármester: tartalmilag nehéz vitatni a zárszámadást. Az energiaárak több mint megduplázódtak tavaly, komoly inflációs nyomás volt a város gazdálkodásán, elvonások voltak, több mint 9 milliárd forint pénzeszközt ki kellett vonni a gazdálkodásból a kötvény kifizetésével - még egy ilyen évben is sikerült megőrizni a fizetőképességet, a működőképességet. Sikerült az eredeti célokat elérni, a stabilitás megmaradt.
- Ez egy hatalmas siker, ami a városvezetés felelős költségvetési politikája és a frakció döntései mellett szilágyi Kornél főosztályvezető és kollégái munkájának is köszönhető - tette hozzá.
Soós Attila (Fidesz-KDNP): "az öndicséret büdös", a miskolciak nem ezt látják. Nem vitatjuk, hogy a miskolciak mindent megtesznek a városért, ahogy az önkormányzat dolgozói is. A városvezetés azonban "tehetetlen", "mindenféle szakmaiságot nélkülöz" városfejlesztés terén. Az adóbevétel valóban rengeteg, amit "arra költöttek", hogy a régi kötvényterhet kifizették.
Molnár Péter (KDNP) frakcióvezető: tavaly is elmondták, nem látják az előrelépést, a fejlődést, a fejlesztéseket. A helyi adóbevételeket indokolatlanul alultervezték tavaly, de jelentősen nőtt az előző évhez képest. Ez pozitív, az itteni cégek érdeme. A Salkaházi juttatást nem fizették ki.
Veres Pál polgármester: 2021-ben a járvány határozta meg a bevételeket, 2022-ben kitört a háború, ami nehezítette az adóbevételek kalkulálását. Betervezték a Salkaházi programot, de az energiaárak elvitték. A kötelező feladatokat kellett ellátni, ez források visszavonását jelentette. Külső tényezők rendkívül negatív hatása miatt volt ez.
Soós Attila (Fidesz-KDNP) folytatta előző felszólalását: kötelezően vállalt feladatok valóban az elsődlegesek. Városüzemeltetésre önként 466 millió forintot költött a város, környezetvédelemre 25 milliót, vagyongazdálkodásra 3,6 milliárdot, egészségügyben 4 milliót, 99 milliót szociálisan önként feladatokra, oktatásra 100 millió forintot.
- Milliárdos nagyságrendben költött a város önként vállalt feladatokra. Ha van rá pénz, persze, csináljuk - tette hozzá.
Veres Pál polgármester: az iparterületeket eladták, a gazdaságfejlesztés jó. Debrecen fejlődésének egyetlen alapja van: a BMW-beruházás.
- Miért nem hozták ide a beruházást?! - tette hozzá.
Mokrai Mihály (Velünk a Város): örülök, hogy aggódnak az egészségügyért, ami egyébként állami feladat. Mi 947 millió forintot fordítottunk erre. Azzal jönnek, hogy nő az adóbevétel - valóban, de növekvő mértékben is vonnak el. Sokkal nagyobb az adóelvonás, magyarán: nettó károsultjai vagyunk ennek. Miskolc a társasági adóbevételéből közel 4 milliárd forintos elvonást szenved el.
- Mindent elvisznek, olyanok, mint Harpagon. Ha van valami szabad forrás, lecsapnak rá - utalt a kormányzati politikára a DK politika.
Télen Debrecenben nem járt a villamos, a troli sem járt. Minden harmadik busz ment csak.
- Ilyen városban akarnak élni? Miskolcon jártak, járnak a villamosok, a buszok - mutatott rá.
Varga Andrea alpolgármester: a város önkormányzatának az alapellátás a feladata - fogorvosi, gyermek- és háziorvosi ellátás, a védőnői szolgálat biztosítása. Erre valóban közel 1 milliárd forintot költöttek, 799 millió a realizált bevétel. Az állami egészségügyre panaszkodnak a miskolciak is.
- Milyen tapasztalatai lesznek a miskolciaknak attól, hogy most az egészségügyben minden az állam feladatává válik? Az eddigi tapasztalatok alapján azt látni, hogy több a panasz. Meg fogjuk mutatni, mennyivel eredményesebben tud gazdálkodni egy önkormányzat, mint egy pazarló állam - fogalmazott.
Simon Gábor (Velünk a Város) frakcióvezető: a tények makacs dolgok. Ha csak csapkodni akarnak, és politikai lózungokat puffogtatni, annak semmi értelme. Tavaly közel félszáz sajtótájékoztatót tartott az ellenzék, hogy csődbe viszi a városvezetés Miskolcot, miközben a kormány elvont bevételeket a városoktól. Most 3,5 milliárd iparűzési adót elvesznek a miskolciaktól.
- Hová teszik? Egy biztos: nem a miskolciak kapják - húzta alá.
Háború, rezsikatasztrófa - ezek nehezítik a helyzetet, mégis megőrizték a működőképességet.
- Ez önöket bántja, ezért csapkodnak. Arra számítottak, hogy összeomlik minden. A számításaik nem jöttek be - mondta Simon Gábor.
Bajusz Gábor (Fidesz-KDNP): tény, hogy azt ígérték, jól fogják vezetni a várost, ha ellenzékben is van. Ez nem így van. Szegeden, Egerben ez sikerült. Önökben van a probléma.
Szopkó Tibor alpolgármester: Soós Attila, a Fidesz-KDNP vezérszónoka olyan dolgokat oszt meg, ami az előterjesztéshez nem sok köze van. Visszautasítom az iménti hozzászólását, hogy milyen "szexuális perverziók" jutnak eszébe a miskolci nyugdíjasokról.
- Ilyenre korábban nem volt példa. Visszautasítom! - tette hozzá.
Mokrai Mihály (Velünk a Város): visszafizettük azt a hitelt, amit önök képtelenek voltak az előző érában. Kiizzadta az adósságot. A lejárat időpontja az önök idejére esett. Túléltük a tervezhetetlen energiaválságot.
Szarka Dénes (Velünk a Város) frakcióvezető-helyettes: a kormány "kommunista" ársapkákkal él, kommunista propagandát tol - biztosan tudják az ellenzékben, mi a jobb-, és mi a baloldal? Közös nevezők kialakítására lenne szükség az önkormányzatok-állam kapcsolatában. A mostani városvezetésnek "komoly érdemei" vannak a fejlesztések lebonyolításában, lezárásában. Bízik a kormány és az Európa Bizottság megállapodásában, hogy folytatódhassanak az eu-s pénzből finanszírozott projektek.
Borkuti László (Velünk a Város): a görömbölyi kerékpárút még a Fidesz-KDNP idejében született, mégis támadják most. A belterületi utak állapotát kérik számon - a gépjárműadót elvonják, milliárdos tétel, így nem tudják ellátni a karbantartási feladatokat?
- Az önök kormánya hová teszi ezt a pénzt? - vetette fel.
Simon Gábor (Velünk a Város) frakcióvezető: köszönet azoknak a szakembernek, akik a járvány és az energiaválság alatt biztosították a város működését. Visszavásároltak több területet (pl. amit a Lufthansának eladtak).
- A városvezetés helyt állt, és helyt fog állni 2023-ban is - zárta.
Kovács László (KDNP): a Velünk a Város frakció képviselői baloldaliak. Körzetét érintő fejlesztési javaslatokat hozott (közút-fejlesztés például).
Bazin Levente (Velünk a Város): a kórházak fenntartása állami feladat. Az oktatás, az utak fejlesztése szintén. A közösségi közlekedés önként vállalt feladat, de ennek elvonták az állami támogatását. Szolidaritási adót vezetett be a kormány, ami elvette a gépjárműadót.
- Mire költötték? Lombkorona-sétányra, lomb nélkül. Félméteres kilátóra. Kordonokra. Elvitték, és ezekre költik a miskolciaktól elvont pénzt - tette hozzá.
Szarka Dénes (Velünk a Város) frakcióvezető-helyettes: a Fidesz országos politikája "kommunista és bolsevik". Az önkormányzatiság kiüresítésével van problémám.
Nagy Ákos (Fidesz) frakcióvezető: 2019 óta mi akadályozta meg a városvezetést, hogy megkérdezzék a tapolcaiakat és a görömbölyieket az útfejlesztésről? Fizessék ki a Salkaházit és tegyék rendbe a közlekedést.
Simon Gábor (Velünk a Város) frakcióvezető: a gépjárműadót a miskolci utak javítására kellene fordítani, de elvették - közben az ellenzék utak felújítását követeli.
- Csinálnak egy bajt, egy kalamajkát, majd elkezdik követelni a fejlesztéseket. Követeljék inkább, hogy a kormány adja vissza az elvonásokat - ajánlotta.
Kovács László (KDNP): mentegetőzés, vádaskodás érkezett a baloldal részéről.
Soós Attila (Fidesz-KDNP): oldják meg, hogy a város fejlődjön.
Borkuti László (Velünk a Város): 2 ciklus után önöknek kiállították a bizonyítványt. Egy lepukkant várost hagytak hátra, és most rajtunk kérik számon, hogy nem tudtunk fejleszteni?
Molnár Péter (KDNP) frakcióvezető: a város nem jó irányba megy.
A vitát lezárta a polgármester.
Szavazás:
16 igen, 11 nem, 1 tartózkodás
2. napirendi pont: Javaslat a helyiségek bérletéről szóló önkormányzati rendelet megalkotására, valamint kapcsolódó döntés meghozatalára. Előterjesztő: Veres Pál polgármester
Kéri Zoltán ingatlangazdálkodási igazgató ismertette az előterjesztést.
A véleményező bizottságok támogatták az előterjesztést.
Vita a napirend fölött:
Szopkó Tibor alpolgármester: szerkezetében is új, modern, hatékony ingatlangazdálkodás a cél. Ezt segíti az előterjesztés. A szakma javaslata került a politikusok elé. Azt szeretnénk elérni, hogy az eddiginél is magasabb legyen az üzleti ingatlanok hasznosítása. Bár "jól állunk", de még ezen is szeretnénk javítani. Rugalmas, a piaci viszonyokra reagálni képes szabályozást szeretnének elérni. A cél, hogy élettel teli legyen a belváros.
A vitát lezárta a polgármester.
Szavazás:
16 igen, 8 nem, 1 tartózkodás, 3 nem szavazó
3. napirendi pont: Javaslat a lakások bérletéről szóló 30/2021. (VIII.31.) önkormányzati rendelet módosítására. Előterjesztő: Veres Pál polgármester
Kéri Zoltán ingatlangazdálkodási igazgató mondta el a részleteit az előterjesztésnek.
A véleményező bizottságok támogatták az előterjesztést.
Vita a napirend fölött:
Szopkó Tibor alpolgármester: a szakma tapasztalatait számba vették, finomhangolták a korábbi lakásrendeletet. 292 lakást kiadtak már ebben a szisztémában. Ezek a döntések is a Hodobay-program részei.
Bajusz Gábor (Fidesz-KDNP): "zavaros" és "ködös", hogy mit akarnak az önkormányzati bérlakásokkal.
Szarka Dénes (Velünk a Város) frakcióvezető-helyettes: más településekről, budapesti kerületekből is érdeklődtek a miskolci lakásrendelet iránt. Kevesebb a díj nem fizetés, a vállalt felújítások végrehajtása, és sokkal kevesebb a magatartásprobléma.
Simon Gábor (Velünk a Város) frakcióvezető: az ellenzék nem tudta túltenni magát a 2019-es bizonyítványon. "Elégtelen", "nem kérnek önökből többet". Az új városvezetés feladata, hogy felelős ingatlangazdálkodást folytasson.
Szopkó Tibor alpolgármester: objektív szempontok alapján születik döntés arról, kik kapnak önkormányzati bérlakást.
Nagy Ákos (Fidesz) frakcióvezető: hogy fog ez a rendelet a Hodobay-programhoz csatlakozni?
A vitát lezárta a polgármester.
Szavazás:
17 igen, 11 nem
4. napirendi pont: Javaslat az Önkormányzat vagyonáról és a vagyongazdálkodásáról szóló 40/2012. (XII.15.) önkormányzati rendelet, valamint az Önkormányzat tulajdonában lévő lakás- és nem lakás célú helyiség bérlemények elidegenítéséről szóló 48/1997. (IX.29.) önk. Előterjesztő: Veres Pál polgármester
Kéri Zoltán ingatlangazdálkodási igazgató mondta el a részleteit az előterjesztésnek.
A véleményező bizottságok támogatták az előterjesztést.
Vita a napirend fölött:
Szopkó Tibor alpolgármester: elektronikus ingatlanértékesítési rendszert hoznak létre, ami a lehető legnagyobb transzparenciát, és legtisztább versenyt garantálja.
A vitát lezárta a polgármester.
Szavazás:
16 igen, 9 nem, 1 tartózkodás
5. napirendi pont: Javaslat deregulációs tárgyú döntések meghozatalára. Előterjesztő: Veres Pál polgármester
A véleményező bizottság támogatta az előterjesztést.
Nem volt vita a napirend fölött.
Szavazás:
17 igen, 10 nem
6. napirendi pont: Javaslat Miskolc Megyei Jogú Város Településszerkezeti Tervének és Építési Szabályzatának módosítására. Előterjesztő: Veres Pál polgármester
Szunyogh László főépítész ismertette a részleteket.
A véleményező bizottság támogatta az előterjesztést.
Vita a napirend fölött nem volt.
6. napirendi pont: Javaslat közterület elnevezésére. Előterjesztő: Badány Lajos alpolgármester
Szunyogh László főépítész ismertette a részleteket.
A véleményező bizottság támogatta az előterjesztést.
Vita nem volt a napirend fölött.
Szavazás:
14 igen, 8 nem
7. napirendi pont: Javaslat a közösségi közlekedés minőségének javítását célzó intézkedések bevezetésére. Előterjesztő: Veres Pál polgármester
Badány Lajos alpolgármester ismertette a részleteket. Az önkormányzat erőn felüli támogatást biztosít a szolgáltatás biztosításához, ami egyébként megállja a helyét, viszont érdemi beavatkozásra is szükség van. A színvonal javítása "joggal elvárt", fogalmazott. Jelenleg a megrendelő önkormányzat és a Holding sem rendelkezik azzal a szakmai háttérrel, amivel érdemben javításra tudna javaslatot tenni. A rendszerhez egyik városvezetés sem nyúlt hozzá, a vezérigazgatók cseréjével - 7 ilyen volt 2010 óta - próbáltak javítani a helyzeten. Az önkormányzat szerepe formális ebben a struktúrában. Elkényelmesedhet a szolgáltató.
A feladatokat átrendezik az MVK és az önkormányzat között a közszolgáltatás javítása érdekében. A hatékonyságot és a szolgáltatás színvonalát tudják növelni a lépéssel.
Az önkormányzat feladatokat vesz át az MVK-tól:
- a menetrend tervezése az utasok, képviselők, érdekeltek kérése alapján
- a megrendelt szolgáltatás teljesítése mennyiségi és minőségi paramétereinek kidolgozása, akár a miskolciak véleményének kikérésével
- a tarifapolitika stratégiai irányainak meghatározása
Közlekedésszervezési feladatokat ellátó egységet hoznak létre az önkormányzat berkein belül.
A véleményező bizottságok támogatták az előterjesztést.
Vita a napirend fölött:
Bazin Levente (Velünk a Város): néhány éve komoly teljesítmény-csökkentést kellett végrehajtani, mert megvonták az állami támogatást. Azóta energia-áremelkedés, más inflációs hatások - ezek nehezítik a működést. A menetrend áttervezése ad még lehetőségeket a takarékoskodásra.
Bajusz Gábor (Fidesz-KDNP): valamit kezdeni kell a tömegközlekedéssel, de ez kapkodás. Járatokat akarnak ismét összevonni? Nem ez a jó irány.
Pakusza Zoltán (Mi Hazánk): ha az átszervezés segít, akkor támogatni tudja az előterjesztést. Kéri továbbra is, hogy a perecesi közösségi közlekedésre találjanak megoldást.
Szarka Dénes (Velünk a Város) frakcióvezető-helyettes: érzékeny a téma, de alapos vita és előkészület előzte meg a javaslatot. Szakmai kontrollt biztosítani kell az önkormányzat számára. A cél az, hogy javuljon a színvonal.
Badány Lajos alpolgármester: az ötlet a VEKE-től ered. Szakértői gárdát kértek fel, a további működési módszerek kidolgozása az ő feladatuk lesz. Vitézi Dávid, valamint a BKK tömegközlekedési divízióvezetője is benne van ebben a szakértői csapatban.
Molnár Péter (KDNP) frakcióvezető: csalódás számomra az anyag. Nem látja, hogyan tudna javítani a helyzeten ez az átalakítás. Mennyibe kerül a szakembergárda foglalkoztatása?
Gazdusné Pankucsi Katalin (Fidesz-KDNP): mitől lesz jobb a közösségi közlekedés, ha átszervezik? Egyeztettek az MVK-val, a munkavállalókkal, a szakszervezetekkel?
Erdei Sándor (Velünk a Város): eredményt csak kitartó munkával lehet elérni, ha hagyják a városvezetést dolgozni, és nem vonják el a forrásokat. Korábban "kiszipolyozták" az MVK-t. Miből sűrítsük a járatokat, "hol a pénz"? Kompetens, előremutató, jól működő, szakmai terv - ezt tettük le most az asztalra. A pozitív változás lehetőségét meg tudjuk adni a városlakóknak.
Hollósy András (Fidesz-KDNP) frakciószóvivő: teljesen hülyének nézik a miskolciakat? Járatritkítások, válságmenedzsment, tanulmányok - ezek jellemezték az elmúlt éveket. Semmilyen személyi konzekvenciát nem vontak le. Az osztály létrehozásának gondolata azt jelenti, hogy a politikusok megbuktak a felügyelőbizottságban. Javasoljuk, hogy a megnövekedett bevételekből javítsák a szolgáltatást, állítsanak vissza járatokat.
Nagy Ákos (Fidesz) frakcióvezető: a szakértői csapatot kritizálta. "Szakembereket kérünk, válaszokat várunk" - mondta.
Barta Gábor (Fidesz-KDNP): "mintha szándékos lenne a közösségi közlekedés ellehetetlenítése", a "csodafegyver" pedig egy új osztály felállítása. Nem egy újabb átszervezésre, hanem egy működő közösségi közlekedésre van szüksége, egy kiszámítható menetrendre.
Badány Lajos alpolgármester: a korábbihoz képest több mint ötszörös támogatást biztosít az önkormányzat az MVK-nak. Egyeztetni fognak a dolgozókkal, a szakszervezetekkel, nem éri őket hátrány.
Szopkó Tibor alpolgármester: a kampányszövegek nem érdeklik a miskolciakat. Az előző városvezetés nem tudta finanszírozni az MVK-t, ez egy mítosz. Ötszörös forrást biztosítanak most. Debrecenben nem tudják finanszírozni a közösségi közlekedést.
Kovács László (KDNP): ez az előterjesztés "egy komoly beismerő vallomás" arról, hogy több év toporgás után egy új osztályt hoznak létre.
Simon Gábor (Velünk a Város) frakcióvezető: 5 milliárdos veszteséget csinált az előző városvezetés az MVK-nál, majd felvetettek vele egy ekkora volumenű hitelt. A bankhitelt is törleszteni kell, a megemelt kamatokkal. Sztrájk legutóbb a Fidesz-KDNP időszakában volt, azért, mert nem voltak elégedettek a saját helyzetükkel, az akkori intézkedésekkel. A menetrendet sem tudták tartani, mert nem volt elég buszsofőr. Elkezdtük a céget rendbe rakni, de jött a járvány, a közlekedési eszközök kiürültek - így a bevétel is a negyedére csökkent. Aztán elvonták az 500 millió forintos központi támogatást. A járvány után jött az energiaválság, a gázüzemű buszok használata jelentősen megdrágult.
Molnár Péter (KDNP) frakcióvezető: mi az MVK és az ott működő szakszervezetek véleménye erről az előterjesztésről?
Kozma Istvánné (Fidesz-KDNP): szükségszerű a változtatás a miskolci közösségi közlekedésben, de ez a javaslat nem elegendő.
Soós Attila (Fidesz-KDNP): az MVK 2020-tól veszteséges. A jelenlegi városvezetés miatt többmilliárdos a cég tartozása.
A vitát lezárta a polgármester.
Szavazás:
13 igen, 9 nem, 1 tartózkodás (elfogadták)
8. napirendi pont: Javaslat a Miskolc Megyei Jogú Város területén működő térfelügyeleti kamerarendszer megfigyelési pontjainak bővítésére. Előterjesztő: Veres Pál polgármester
Vincze Csaba rendészeti igazgató elmondta, az előterjesztés egy "szűz területet" céloz meg, a 15 kamerából 13 a történelmi Avast és a Horváth-tetőt érinti.
A véleményező bizottságok támogatták az előterjesztést.
Vita a napirend fölött:
Szilágyi Szabolcs (Velünk a Város): változatlanul kiemelt figyelmet fordítanak a közbiztonság javítására. Ismét bővítik tehát a kamerarendszert. Rongálás, vagyon elleni cselekmény, illegális hulladéklerakás - ezek fordulnak elő a történelmi Avason, a remények szerint ezek száma csökken, sőt megszűnik ez a fajta cselekmény.
- Jó minőségben, észszerűen és hatékonyan, a miskolciak érdekeit szem előtt tartva bővítjük a kamerarendszert - húzta alá.
Nagy Ákos (Fidesz) frakcióvezető: örülnek a kameráknak, de mikor telepítik ki őket?
Pakusza Zoltán (Mi Hazánk): Pereces is várja a kamerák kihelyezését.
Bartha György (Velünk a Város): ezer kameráról szólt a Modern Városok program ezen eleme. "Tisztán bosszúból" állította le a kormány a bővítést 2019 után.
- "A miskolciaknak tudniuk kell, ki állította le, úgy hívják: Orbán-kormány, tisztán bosszúból" - fogalmazott.
Szarka Dénes (Velünk a Város) frakcióvezető-helyettes: választókerületében, a Középszeren helyeznek ki egy kamerát.
Révész Péter (Velünk a Város): a belvárosban 2 éve vár kamerára.
Gazdusné Pankucsi Katalin (Fidesz-KDNP): szeretné, ha a miskolctapolcai Ősparknál is lennének kamerák.
A vitát lezárta a polgármester.
Szavazás:
24 igen
9. napirendi pont: Javaslat a Miskolci Szakképzési Centrum részeként működő szakképző intézményeket érintő átszervezések véleményezése tárgyában. Előterjesztő: Veres Pál polgármester
Kurcsicsné Zobolyák Ida osztályvezető ismertette a részleteket.
A véleményező bizottság támogatta az előterjesztést.
Vita a napirend fölött nem volt.
Szavazás:
22 igen, 0 nem
10. napirendi pont: Javaslat a Miskolci Rendőrkapitányság 2022. évi munkájáról szóló beszámoló elfogadására. Előterjesztő: Veres Pál polgármester
Bakk Richárd, a Miskolci Rendőrkapitányság vezetője szóbeli kiegészítést tett az előterjesztéshez. Tavaly 3404 bűncselekményt regisztráltak Miskolcon, ez 16 százalékkal több, mint egy évvel korábban. Ez lényegesen kevesebb, mint a sok éves átlag. Ittas vezetés, kábítószerhasználat - ezek száma 150-nel nőtt. Ezen a téren eredményesebbek voltak a rendőrök. 35 kábítószerterjesztéssel kapcsolatos nyomozást fejeztek be - az összes megyei jogú városban 130 körüli volt az összes. A kábítószerfogyasztók száma 37-ről 100-ra nőtt, ennyit vontak eljárás alá.
- Minél kevesebb bűncselekményt szeretnénk a városban, ezért dolgozunk minden nap. A lehető legmagasabb közterületi jelenlétre törekszünk - hangsúlyozta.
Eredményesség: 73,9 százalék, ami hasonló az előző évi adathoz. A lopások közel felét felderítették, ez több mint ötszáz.
Prostitúció: 76 főt vontak eljárás alá, 45-en őrizetbe kerültek.
Migráció: az útvonalak kezdenek megváltozni, a vármegyén mennek át Szlovákiába, Lengyelországba az embercsempészek.
A közlekedési helyzet javul, közel 30 százalékkal csökkent a közlekedési balesetek száma.
A véleményező bizottság támogatta az előterjesztést.
Vita a napirend fölött:
Molnár Péter (KDNP) frakcióvezető: mindenre kiterjedő előterjesztésről van szó. A rendőrség hosszú ideje "kimagaslóan teljesít" Miskolcon. Gratulált az eredményekhez.
Szilágyi Szabolcs (Velünk a Város): az első szó a köszöneté a frakció nevében az áldozatkész munkáért. A miskolci rendőrség megfelelően dolgozik, eredményesen védi meg a miskolciakat. A rablások tekintetében 100 százalékos a felderítés. Csökkent a garázdaság és a testi sértések száma, a lakásbetörések is csökkentek. Nincs szó bűnözési tendencia erősödéséről.
Bazin Levente (Velünk a Város): kérem, gondolják át a kutyás járőrök visszatérését a választókörzetembe.
Pakusza Zoltán (Mi Hazánk): köszönöm a rendőrök áldozatos munkáját, hiszen tudom, hogy a körülmények mennyire nehezek. Komolyak a rendőrség erőfeszítései. Nem támogatja az előterjesztést, mert jelezni szeretné a kormány felé, hogy szükség van a rendőri bérek emelésére, a társadalmi problémákat pedig nem lehet a szőnyeg alá söpörni.
Barta Gábor (Fidesz-KDNP): jól, a polgárok érdekében végzi a munkáját a Miskolci Rendőrkapitányság. Szorgalmazza a még nagyobb közterületi jelenlétet.
Varga Andrea alpolgármester: köszöni a tartalmas beszámolót. Kiemelte az iskolákban történő prevenciós munka jelentőségét, hasznosságát. Köszöni a drogprevenciós együttműködést.
Kovács László (KDNP): nem elégedett azokkal a tényekkel, amik a beszámolóban szerepelnek. A rendőri fizetések emelését támogatják.
Deák-Bárdos Mihály (Fidesz-KDNP): a rendőrség jól végzi a munkáját, ezt mutatja a felderítési arány. Szeretné, ha az Újgyőrin megerősítenék a rendőri jelenlétet.
Szopkó Tibor alpolgármester: köszöni a jól összeállított beszámolót és "az eredményes, hatékony, példás munkát". Rövidtávú, politikai érdekek mentén Miskolc nimbuszát rombolja az ellenzék, amivel a rendőrség munkáját is leszólják. Nagy Ákos például januárban azt nyilatkozta a Magyar Nemzetnek, hogy "romokban a miskolci közbiztonság". Itt a bizonyíték, hogy nincs romokban. Sok fejleszteni való van, de nincs romokban. Ne vigyék a rossz hírét folyamatosan a városnak.
Szarka Dénes (Velünk a Város) frakcióvezető-helyettes: köszöni a részletes beszámolót. Elhivatott, áldozatkész munkát végeztek. Mindig nyitottak az észrevételekre, ezt szintén köszöni. Miskolc nem egy élhetetlen közbiztonságú város, ellentétben azzal, amit az ellenzékiek állítanak az országos sajtóban. A közbiztonság igenis jó, de persze mindig van mit javítani rajta. Ne legyen öncélú a közbiztonság kritizálása. Mérsékletet kérek.
Hollósy András (Fidesz-KDNP) frakciószóvivő: köszöni a rendőrség munkáját. Miskolcról szóló hírek háromnegyede az elmúlt napokban valamilyen bűncselekményhez kapcsolódik.
Nagy Ákos (Fidesz) frakcióvezető: köszöni a rendőri munkát.
Simon Gábor (Velünk a Város) frakcióvezető: tisztelet és megbecsülés illeti a rendőröket a munkájukért. Úgy végzik ezt a feladatukat, hogy akár az életüket is kockáztatják. Az eszközök, a felszereltség nem mindig megfelelő színvonalú és mennyiségű. A beszámolót megszavazom, szeretném, hogy jövőre csökkenő tendencia legyen.
A vitát lezárta a polgármester.
Szavazás:
21 igen, 1 nem
11. napirendi pont: Javaslat a Miskolci Önkormányzati Rendészet 2022. évi munkájáról szóló beszámoló elfogadására. Előterjesztő: Veres Pál polgármester
Vincze Csaba rendészeti igazgató elmondta, ez egy jubileumi beszámoló, 10 éve alapították a rendészetet. A tenniakarás volt az állandó a városvezetés, a rendészet részéről. Ma már megkerülhetetlenek a közbiztonság fenntartásában. Tavaly 4 ezer bejelentést kaptak, 43 ezer alkalommal intézkedtek. Több mint 61 ezer órát töltöttek a miskolci közterületeken. 3500 esetben észleltek olyan eseményt, amire reagálni kellett. 32 folyamatban lévő bűncselekményt szúrtak ki a térfelügyeleti központban. A személyi állományt pótolni kell.
A véleményező bizottságok támogatták az előterjesztést.
Vita a napirend fölött:
Szilágyi Szabolcs (Velünk a Város): itt is a köszöneté az első szó a rendészek áldozatos munkájáért. Egy jól működő rendőrség esetén nem lenne szükség rendészetre, Pintér Sándor belügyminiszter oldalán pattog a labda. A frakció igyekszik mindent megadni a rendészetnek, hogy még hatékonyabban tudjon működni.
Bazin Levente (Velünk a Város): felelős döntés volt 10 éve a rendészet létrehozása a rendőrség alulfinanszírozottsága miatt. Megköszönte a rendészet munkáját.
Pakusza Zoltán (Mi Hazánk): köszöni a rendészek munkáját, nehéz körülmények között teljesítenek szolgálatot.
Nagy Ákos (Fidesz) frakcióvezető: gyors reagálás, nagyobb csapatmozgások, térfigyelő kamerák - ezek pozitívumok. De: a folyamatos jelenlétre van szükség, viszont megszűnt a seriff-rendszer.
Hollósy András (Fidesz-KDNP) frakciószóvivő: romlott a szubjektív biztonságérzet, főleg az "Újdelhi-főtéren". Gócpontokba sűrűsödtek a bűncselekmények.
Szarka Dénes (Velünk a Város) frakcióvezető-helyettes: köszöni a rendészet munkáját. Tovább kell dolgozni, hogy felszámolják a problémákat (közösségi együttélési normák betartatása, illegális hulladéklerakás, elhagyott kutyapiszok).
Bartha György (Velünk a Város): összvárosi probléma az illegális hulladéklerakás. Megköszönte Vincze Csabának a szolgálatait.
Kozma Istvánné (Fidesz-KDNP): kifogásolta, hogy csökkent a rendészek száma, pedig pusztán a jelenlétük növeli a biztonságérzetet. Megköszönte Vincze Csaba munkáját.
Mokrai Mihály (Velünk a Város): megköszönte Vincze Csaba munkáját.
A vitát lezárta a polgármester.
Vincze Csaba reagált a vitában elhangzottakra. Visszautasította a politikai vonal vádjait, soha nem gyakorolt rá nyomást a város vezetése. Hívta a képviselőket, hogy bemutathassa a rendészet működését. Javasolta azt is, hogy havonta egyszer menjenek ki a választókerületekbe - nem éltek a lehetőséggel. Az Újgyőri főtér nem kizárólag rendészeti kérdés. Prostitúció: nincs jogalapjuk intézkedni ilyen esetben, annyit tudnak tenni, hogy jelzik a rendőrség felé, ha ilyet észlelnek. Még visszatartani sincs jogosultságuk. Cáfolom, hogy leépítettük a rendészetet. Van olyan vonal, ahol minden járaton állhatna rendész, rendőr. Igyekszünk ott lenni, de "jóval több kellene". A seriff-rendszer félresiklott picit, át kell alakítani, amíg átmenetileg szüneteltetik. Jó az alapelv, működhet, de megfelelő állomány kell ehhez.
- Megköszönöm mindenkinek a közös munkát, igyekeztem mindenkivel konstruktív lenni - zárta Vincze Csaba.
Veres Pál polgármester megköszönte a munkáját, egy új szemléletet valósított meg a rendészetnél. Elévülhetetlen érdemeket szerzett a rendőrség és a rendészet együttműködésében - méltatta a leköszönő rendészeti igazgató munkáját, sok sikert kívánva Vincze Csabának.
Szavazás:
15 igen, 9 nem
12. napirendi pont: Javaslat a Miskolci Hivatásos Tűzoltó-parancsnokság 2022. évi munkájáról szóló beszámoló elfogadására. Előterjesztő: Veres Pál polgármester
Bajnok István tűzoltóparancsnok tájékoztatott a beszámoló részleteiről. Kihívásokkal teli, összetett évet tudhatnak a hátuk mögött. 2400 jelzést kaptak, 1073 volt miskolci esemény - 390 téves tűzjelzés történt utóbbi esetében. 235 tűzoltói beavatkozást igénylő eset történt. 18 paneltűzhöz riasztották őket, egy igényelt komolyabb beavatkozást. Tapolcai pinceomlást említette még meg. Komoly munkával hozták ki a föld alól a három elhunyt személyt. Egyetlen panasz sem érkezett. 15 tűzoltójuk részesült elismerésben tavaly, ketten miniszteri tanácsosi címet.
A véleményező bizottság támogatta az előterjesztést.
Vita a napirend fölött:
Szilágyi Szabolcs (Velünk a Város): köszöni az áldozatkész munkájukat. Összetartó közösséget alkotnak, ami megnyugtató, hiszen "csak jó csapat tud jó csapatmunkát végezni".
A vitát lezárta a polgármester, majd megköszönte a tűzoltók munkáját.
Szavazás:
24 igen
13. napirendi pont: Javaslat Miskolc Megyei Jogú Város Önkormányzata 2022. évi ellenőrzési jelentés és összefoglaló éves ellenőrzési jelentésének jóváhagyására. Előterjesztő: Dr. Ignácz Dávid jegyző
Csikászné Serfőző Mónika osztályvezető ismertette a részleteket.
A véleményező bizottságok támogatták az előterjesztést.
Vita a napirend fölött nem volt.
Szavazás:
14 igen, 5 nem, 2 tartózkodás
14. napirendi pont: Javaslat a Közgyűlés utólagos tájékoztatására a halaszthatatlan önkormányzati ügyekben meghozott polgármesteri döntésekről. Előterjesztő: Veres Pál polgármester
Bodnár Tibor osztályvezető ismertette a részleteket.
A véleményező bizottságok támogatták az előterjesztést.
Vita a napirend fölött nem volt.
Szavazás:
14 igen, 7 nem
Korábban írtuk:
Az egyik előterjesztés az MVK és az önkormányzat közötti feladatok "kismértékű, de nagy hatású átrendezésére" tesz javaslatot. Úgy fogalmaz: a javaslat "az önkormányzati kompetenciákat és kapacitásokat biztosítja a megrendelői feladatellátás megerősítésével, illetve a közszolgáltatás minőségének javítását és a közpénzek felhasználásának fokozottabb kontrollját célozza".
- A magasabb szolgáltatási színvonal elérése és fenntartása folyamatos és erős kontrollt igényel a megrendelő részéről - szögezi le az előterjesztő.
Azt is írják, hogy jelenleg a kötelezően jelentkező ellenőrzési és felügyeleti jog az önkormányzat és a közlekedési társaság között "nem érvényesül".
Ha megszavazzák, a jövőben az önkormányzat feladata lesz:
- a menetrend tervezése az utasok, képviselők, érdekeltek kérése alapján
- a megrendelt szolgáltatás teljesítése mennyiségi és minőségi paramétereinek kidolgozása, akár a miskolciak véleményének kikérésével
- a tarifapolitika stratégiai irányainak meghatározása
Mindezek érdekében egy közlekedés-szervezési feladatokat ellátó osztályt hoznának létre a polgármesteri hivatalban.
Aztán: újabb térfigyelő kamerákat helyezhetnek ki városszerte, egyebek mellett a kisvasút Dorottya utcai végállomása közelében, a történelmi Avason, a Horváth-tetői játszótérnél és szabadidő parknál többet is, valamint a Középszeren.
A képviselők elé kerül a Miskolci Rendőrkapitányság, a Miskolci Önkormányzati Rendészet, valamint a Miskolci Hivatásos Tűzoltó-parancsnokság tavalyi munkájáról szóló beszámoló.
Napirendi pontok:
1. napirendi pont: Javaslat az Önkormányzat 2022. évi költségvetésének végrehajtásáról szóló zárszámadási rendelet megalkotására és kapcsolódó határozatok meghozatalára
Előterjesztő: Veres Pál polgármester
2. napirendi pont: Javaslat a helyiségek bérletéről szóló önkormányzati rendelet megalkotására, valamint kapcsolódó döntés meghozatalára
Előterjesztő: Veres Pál polgármester
3. napirendi pont: Javaslat a lakások bérletéről szóló 30/2021. (VIII.31.) önkormányzati rendelet módosítására
Előterjesztő: Veres Pál polgármester
4. napirendi pont: Javaslat az Önkormányzat vagyonáról és a vagyongazdálkodásáról szóló 40/2012. (XII.15.) önkormányzati rendelet, valamint az Önkormányzat tulajdonában lévő lakás- és nem lakás célú helyiség bérlemények elidegenítéséről szóló 48/1997. (IX.29.) önk. Előterjesztő: Veres Pál polgármester
5. napirendi pont: Javaslat deregulációs tárgyú döntések meghozatalára. Előterjesztő: Veres Pál polgármester
6. napirendi pont: Javaslat közterület elnevezésére. Előterjesztő: Badány Lajos alpolgármester
7. napirendi pont: Javaslat a közösségi közlekedés minőségének javítását célzó intézkedések bevezetésére. Előterjesztő: Veres Pál polgármester
8. napirendi pont: Javaslat a közösségi közlekedés minőségének javítását célzó intézkedések bevezetésére
9. napirendi pont: Javaslat a Miskolc Megyei Jogú Város területén működő térfelügyeleti kamerarendszer megfigyelési pontjainak bővítésére. Előterjesztő: Veres Pál polgármester
10. napirendi pont: Javaslat a Miskolci Szakképzési Centrum részeként működő szakképző intézményeket érintő átszervezések véleményezése tárgyában. Előterjesztő: Veres Pál polgármester
11. napirendi pont: Javaslat a Miskolci Rendőrkapitányság 2022. évi munkájáról szóló beszámoló elfogadására. Előterjesztő: Veres Pál polgármester
12. napirendi pont: Javaslat a Miskolci Önkormányzati Rendészet 2022. évi munkájáról szóló beszámoló elfogadására. Előterjesztő: Veres Pál polgármester
13. napirendi pont: Javaslat a Miskolci Hivatásos Tűzoltó-parancsnokság 2022. évi munkájáról szóló beszámoló elfogadására. Előterjesztő: Veres Pál polgármester
14. napirendi pont: Javaslat Miskolc Megyei Jogú Város Önkormányzata 2022. évi ellenőrzési jelentés és összefoglaló éves ellenőrzési jelentésének jóváhagyására. Előterjesztő: Dr. Ignácz Dávid jegyző
15. napirendi pont: Javaslat a Közgyűlés utólagos tájékoztatására a halaszthatatlan önkormányzati ügyekben meghozott polgármesteri döntésekről. Előterjesztő: Veres Pál polgármester
Zárt ülés:
16. napirendi pont: Javaslat a Miskolci Önkormányzati Rendészet igazgatójával kapcsolatos döntés meghozatalára. Előterjesztő: Veres Pál polgármester
Sürgősségi napirendi pontok:
17. napirendi pont: Javaslat Miskolc Megyei Jogú Város Településszerkezeti Tervének és Építési Szabályzatának módosítására. Előterjesztő: Veres Pál polgármester