Néhány, az energetika terén jártas szakember önkéntes alapon vállalta, hogy elbeszélgetnek az érdeklődő állampolgárokkal és javaslatokat tesznek arra, hol, hogyan, milyen fejlesztéssel vagy kreatív megoldással indulhatnak el a kiadások csökkentése felé.
A Gondoskodó Miskolc Program részeként hirdette meg a miskolci önkormányzat a tanácsadást. Hogy néz ez ki a gyakorlatban?
Az egyik önkéntes tanácsadó Szabó Zoltán villamos- és gépészmérnök, aki több évtizedes tapasztalattal rendelkezik az energetikai szektorban. Elmondása szerint „sokféle ember létezik, akiknek sokféle problémája van, ezekre pedig sokféle megoldást találhatunk”. Innen jött az egyedi tanácsadások ötlete azzal a felütéssel, hogy a cél deklaráltan nem „minden probléma megoldása”. A szakemberek meghallgatják azokat a miskolciakat és egyedi esetüket, akik úgy döntenek, hogy igénybe veszik a segítségüket, majd közösen igyekeznek beazonosítani azokat a pontokat, amelyek beavatkozást igényelnek. „Triázst” készítenek, azaz súlyosság szerint rangsorolják a problémákat. „Megmutatjuk az irányt, amerre érdemes elindulni” – foglalta össze a tevékenységet Szabó Zoltán, aki azt is hozzátette, hogy azért vállalták társával önkéntesen a tanácsadást, mert „nekem ez néhány délutánomba kerül, míg másnak lehet, hogy sokat tudok segíteni”.
Bár most éppen a Gondoskodó Miskolc Program égisze alatt fut az energetikai tanácsadás a jelenlegi krízishez kapcsolódóan, az ötlet korábban felmerült. A 2021-es közösségi gyűlés során a résztvevő miskolciak fogalmazták meg az igényt – emlékeztetett Varga Andrea alpolgármester.
„Egyértelműen látszott, hogy nagyon erős az igény az olyan típusú segítségnyújtásra, ami a nulladik lépésben segít: azonosítani a problémát és hova lehet fordulni vele. Mi a konkrét tervezés előtti fázist biztosítjuk. Az induláshoz szükséges közös gondolkodást” – írta körül az energetikai tanácsadás célját az alpolgármester.
Ez aztán olyan sikeres ötlet volt, hogy a közösségi gyűlés egyik résztvevője – aki klímanagykövetséget is magára vállalt – együttműködési tárgyalásokat kezdeményezett a mérnöki kamarával, aminek köszönhetően most szakemberek önkéntesen adnak tanácsot. Így a miskolciak egymásnak segítenek a nehéz időkben.
A tanácsadás heti két órában történik. Az egyik héten hétfőn csoportosan 16:00-18:00-ig, a másik héten egyénileg szerdán 16:00-18:00-ig. Csoportos tanácsadásra alkalmanként maximum tíz fő jelentkezhet. Egyéni tanácsadásra, alkalmanként négy főnek van lehetősége 30 perces beosztással. A jelentkező által közölt adatok alapján kötelezettségvállalás nélküli tanácsot tudnak adni, de ez nem helyettesíti a pontos felmérést és műszaki tervezést. - tudatta a Polgármesteri Hivatal.
A konzultációhoz időpontfoglalás szükséges az ITT található űrlapon, a dátum kiválasztásával.