
Az évtizedes hagyományokhoz híven Miskolc Város Napján azokat köszöntötték, akik eredményes munkájukkal kivívták a város polgárainak elismerését.
A városi közgyűlés 1993-ban döntött úgy, hogy május 11-e lesz Miskolc ünnepe, annak tiszteletére, hogy 1909-ben ezen a napon adott a városnak címeres kiváltságlevelet Ferenc József magyar király. Erre emlékezve minden évben ilyenkor rendezi meg az önkormányzat Miskolc Város Napját. A mozgalmas városnap fontos része a délután folyamán Miskolc Megyei Jogú Város ünnepi közgyűlése, ahol évről évre átadják a város kitüntetéseit. Most sem történt ez másként, ahol a díjazottak munkásságának megismerése mellett gazdag kulturális program színesítette a Miskolci Nemzeti Színházban megrendezett eseményt.
Jelképpé válnak nagyjaink
„Ma különleges alkalomból gyűltünk össze, Miskolc város napját ünnepeljük. Ez a nap nemcsak a múlt tiszteletéről, hanem a jelen megbecsüléséről és a jövő iránti felelősségről is szól” – mondta megnyitó köszöntőjében Dr. Senviczki Erika, Miskolc jegyzője.
Felhívta rá a figyelmet, hogy Miskolc a Bükk városa, ahol a természet és az ember munkája különleges egységet alkot. Hangsúlyozta, hogy büszkék lehetünk rá: Miskolc ma már nemcsak a gyárak füstjéről ismert, hanem kultúrájáról, tudományos és sport életéről, a közösségi összefogás erejéről is. A Diósgyőri vár tövében megszületett hagyományok éppen úgy részei a helyi identitásnak, mint a Szinva-patak csobogása és a lillafüredi erdők csendje. Ez a település egyszerre őrzi a múltat és épít egy fiatalos, élhető, modern várost. Ez a kettősség adja Miskolc igazi arcát.
„Külön köszöntöm azokat, akik munkájukkal elhivatottságukkal és példamutató életútjukkal gazdagították közösségünket. A kitüntetésben részesülők nemcsak elismerést kapnak, hanem egyfajta jelképpé is válnak. Olyan értékek hordozói ők, amelyeket mindannyian követni szeretnénk: tisztesség, szakmai kiválóság, emberség, tenni akarás. Az ő munkájuk nyomán válik élhetőbbé, szerethetőbbé Miskolc. Példájuk mutatja meg, hogy egy város nemcsak épületekből, utcákból, vagy domborzati formákból áll, hanem emberekből, történetekből, álmokból és tettekből. Kívánom, hogy ez a nap ne csak az ünneplésé legyen, hanem az összetartozásé is” – fűzte hozzá.
Gazdagítják Miskolcot
„Miskolc város napja azért is fontos nekünk, mert elismerjük azok munkáját, akik a legtöbbet tették szeretett városunkért. Az önkormányzat díjainak odaítélése jelzés és üzenet, hogy a sikereken, eredményeken, vagy korábbi elismeréseken túl a díjazottak mély, kitartó és hosszú távú elköteleződéssel vannak a város, a közösség és annak jövője iránt” – ismertette beszédében házigazdaként Tóth-Szántai József, Miskolc polgármestere.
„A mai ünnepség pontosan ezért tehát nem csupán díjátadás. Sokkal több annál: tisztelgés azok előtt, akik életükkel, munkájukkal, szemléletükkel gazdagabbá tették Miskolcot. Ők, akik bizonyságot tettek belső erkölcsi tartásról, amellyel a város és közössége javára cselekszenek – nem egyszer-egyszer, hanem minden nap. Ez a szándék az, ami valóban formálja Miskolcot” – emelte ki.
Miskolc erős város
Hozzátette, hogy egy város fejlődése nem csupán intézkedések, tervek és források kérdése, még ha azok létfontosságúak is, hanem ettől sokkal több. Egy város vezetése, egy közösség vezetése is. A sikert pedig a közösség tagjainak a hite és a közös akarat adja.
Elmondta, hogy a városvezetés, a Bükk Városának Programjával azt tűzte ki célul, hogy átfogó választ ad Miskolc társadalmi-gazdasági kihívásaira, azáltal, hogy visszaadják minden közösségük hitét az emberségben, az alázatos munkában és a város jövőjében. Mindezt úgy, hogy a gyermekek és unokák is el tudják hinni, hogy Miskolc egy jó hely és jó itt élni. Miskolc erős város, mert jók az adottságai és a lakói tenni akarnak érte.
Beszámolt róla, hogy a város vezetése ebben az évtizedben olyan fejlesztéseket indít, amelyek visszaállítják versenyképességét és javítják az itt élők életminőségét minden téren. Legalábbis a hat legfontosabb területen: gazdaságfejlesztés, közlekedési és energetikai fejlesztések, közbiztonság, turizmus, városüzemeltetés és digitalizáció.
Példát mutatnak életükkel
„Egy város nemcsak attól lesz erős, amit épít, hanem annál inkább azoktól, akik benne élnek – akik építik. Az építőknek pedig példák kellenek. Erre a ma kitüntetettjei adják meg a választ. Azok az Igaz emberek, akik nemcsak elismerést érdemelnek, de nélkülözhetetlen részei a város megerősödésének. A kitüntetettek nemcsak szakmai kiválóságukkal, hanem emberi tartásukkal is kimagaslanak. Nem csupán a munkájuk, hanem az a példa, amit életükkel adnak, méltóvá teszi őket a városunk köszönetére” - fogalmazta meg a polgármester.
„Eötvös Károly szavaival élve: „Sok fenség, sok igaz érdem, örök dicsőségre méltó emberi nagyság pihen a föld alatt jeltelenül, emléktelenül.” – Ma azért vagyunk itt, hogy ez ne történhessen meg. Hogy példaképeink, akikre a város valóban építhet, az igaz érdemek birtokosai láthatóak maradjanak. Miskolc jövője Önökkel együtt épül. És ezért ma nemcsak köszöntünk – hanem köszönünk is. Építsük hát tovább együtt a mi szeretett városunkat: Miskolcot, a Bükk városát” – tette hozzá.
A nagybetűs város
„Miskolc a nagybetűs város. A példa arra, hogy mi mindannyian, akik most itt, vagy a város különböző pontjain ünneplik ezt a jeles napot, büszkék arra, hogy miskolciak, vagy fogadott miskolciak lehetnek. Mit is jelent számunkra Miskolc, mit is jelent miskolcinak lenni” – vetette fel Mag Dóra konferanszié.
Majd néhány példát említett a város által kínált számtalan remek lehetőség közül: csónakázni meseszép környezetben a Hámori-tavon, megcsodálni a Bükk-hegységet, lábat lógatva a lillafüredi libegőről, megkóstolni az őshonos sebes pisztrángot, találkozni mókusokkal Miskolctapolca megszépült ősparkjában és ringatózni vízibiciklivel a park csónakázótaván. Kulturálódhatunk hazánk első kőszínházában, az országos hírű kétszáz éves Miskolci Nemzeti Színházban, ellátogathatunk művészeti eseményekre, előadásokra, beszélgetésekre, koncertekre, filmvetítésekre. Nosztalgiázhatunk a régiségvásáron, borangolhatunk, vagy az Avas tetejéről megcsodálhatjuk az egész városunkat – sorolta.
Végül felkérte Tóth-Szántai József polgármestert, hogy jelentse be az idei év díszpolgárát és Dr. Senviczki Erika jegyzővel közösen adja át a kitüntetéseket. A Dr. Szentpáli István Kamarai díjat pedig Bihall Tamással, a Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamara elnökével nyújtották át.
Az idei év kitüntetettjei:
MISKOLC VÁROS DÍSZPOLGÁRA kitüntető cím: Dr. Boda Péter (posztumusz)
PRO URBE kitüntető cím: Rudolf Mihály Ferenc DLA, dr. Várhelyi Krisztina
Gálffy Ignác életmű díj: Veczán Pálné
Herman Ottó tudományos díj: Prof. Dr. Palotás Árpád Bence
Szemere Bertalan közéleti díj: Mikita Gábor
Szabó Lőrinc irodalmi díj: Bánhidi Lilla
Kondor Béla képzőművészeti díj: Lukács Róbert
Reményi Ede zenei díj: Molnár Attila
Déryné színházi díj: Mészöly Anna
Miskolc város építészeti alkotói díj: Szeghalmy Bálint (posztumusz)
Bizony Ákos jogi díj: Dr. Szikszai Attila (posztumusz)
Benkő Sámuel egészségügyi díj: Domoszlai Tamás
Benkő Sámuel szociális díj: Tóth Judit
Miskolc város pedagógia díj: Bártfai Krisztián Ervin, Dőry Péterné, Papp Zsolt
Miskolc város turizmusáért díj: Katona Ferenc
Az év sportolója díj: Guzi Blanka, Miskolcz-Revital Táncsport Egyesület, Sáfrány Péter Marcell,
Miskolc város sportjáért díj: Jászka Krisztián
A civilek támogatásáért díj: MBM Auto Kft.
Az év civil szervezete díj: "Miskolci Lelkisegély Telefonszolgálatért" Alapítvány
Pro Minoritate díj: Páli Szent Vince Társaság Magyarországi Szeretetszolgálata
Nívódíj: Bózsó Gyula, Grand Dance Tánc- és Sportegyesület, Mészáros László
Az Egyetemért - A Városért díj: Prof. Dr. Horváth Zita
Dr. Szentpáli István Kamarai díj: Ostorházi Imre
Az ünnepi közgyűlést élőben közvetítette a Miskolc Televízió, amit a MINap youTube-csatornáján is követhettek nézőink. Ismétlését, május 12-én, hétfőn 20.25-től lehet megtekinteni ugyanitt.
Forrás: Miskolc „Igaz embereinek” mondtak köszönetet az ünnepi közgyűlésen