Az együttműködés célja az, hogy a Miskolci Egyetem az önkormányzat és tagvállalatai a már korábban csatlakozott cégekkel együtt segítsék a térség fejlődését.
Veres Pál, Miskolc polgármestere, Torma András, a Miskolci Egyetem rektora és Dukai Zoltán, a Miskolc Holding Zrt. vezérigazgatója - Fotó: Juhász Ákos
A miskolci önkormányzat, a Miskolc Holding Zrt. és annak tagvállalatai is csatlakoztak a Miskolci Egyetem égisze alatt működő Területi Innovációs Platformhoz. Az erről szóló megállapodást az érintettek kedden ünnepélyes keretek között írták alá a miskolci polgármesteri hivatal dísztermében.
Ahogyan arról korábban beszámoltunk a Területi Innovációs Platformok a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal kezdeményezésére az Innovációs és Technológiai Minisztérium támogatásával az elmúlt év végével jöttek létre. Miskolc és a Miskolci Egyetem az elsők között volt, ahol tavaly novemberben létrejött egy ilyen, a helyi vállalkozásoknak szellemi bázist is biztosító szervezet – mondta beszédében Torma András rektor.
- Az innovációs platformoknak a lényege az, hogy az egyetem, mint kutatóhely, ahol oktatók százai dolgoznak és igenis innovációval is foglalkoznak, vonja maga köré azokat a kis- és középvállalkozásokat, sőt a nagyobb cégeket is, amelyek innovációra éheznek. A nemzetgazdaságnak innovációra, vagyis megújulásra van folyamatosan szüksége, újabb és újabb dolgokat kell kitalálni, feltalálni. Ebben segítheti majd a Miskolci Egyetem a vállalkozásokon keresztül az egész térséget – mondta az intézményvezető.
Már több mint hatvanan
A kezdeményezéshez eddig több mint hatvan cég csatlakozott. A rektor elmondta, a koronavírus-járvány ugyan lelassította a platform munkáját is, ennek ellenére azt reméli, az év végéig már száznál is több tagjuk lesz. Ami biztos, június 9-ével tovább bővül a kör: Miskolc Megyei Jogú Város, a Miskolc Holding Zrt., és valamennyi tagvállalata – MVK Miskolc Városi Közlekedési Zrt, Miskolci Városgazda Nonprofit Kft, MIVÍZ Miskolci Vízmű Kft, MIHŐ Miskolci Hőszolgáltató Kft, Miskolci Fürdők Kft, MIPRODUKT Kft, MIREND-Sec Miskolc Rendjéért Vagyonvédelmi Kft, MIKOM Miskolci Kommunikációs Nonprofit Kft, Miskolci Felnőttképző Központ Kft – valamint a Mirehu Nonprofit Kft. csatlakozott.
A holding innovációs igazgatója azt mondta, a cégcsoport életében az innováció a mindennapok részét képezi. - Szeretnénk olyan technológiákat megvalósítani, Miskolcon behozni, ami egyértelműen a városnak a vonzerejét, a városnak az infrastruktúráját fejleszti, ilyenek pl. a legújabb generációs mobil technológia, úgyhogy ezen is dolgozunk – hangsúlyozta Szűcs Ferenc.
Kiemelte azt is, hogy a csatlakozás első lépéseként a Miskolc Holdingon belül pedig egy innovációs díjat is alapítanak. Ezzel a tagvállalatokat ösztönöznék arra, hogy minél több új ötletet és megoldást találjanak ki.
Alapvető feltétel
Az együttműködés fontosságáról beszélt Veres Pál, Miskolc polgármestere is, aki beszédében kijelentette: a platformhoz való csatlakozás alapvető feltétele a befektetőbarát környezet megteremtésének.
-Minden olyan lehetőséget szeretnénk kiaknázni, ami ezt segíti. Egyrészt létrejött egy úgynevezett Kreatív Régió, melyben négy megye – Hajdú-Bihar, Jász-Nagykun-Szolnok, Szabolcs-Szatmár-Bereg és Borsod-Abaúj-Zemplén – összefogásával reményeink szerint egy olyan hosszú távú, tízéves programot tudunk kialakítani, ami megyék által alkotott régió fejlődését 2030-ig alapvetően meghatározza. Ehhez kapcsolódik az az Innovációs Platform is, amelynek most részesei lehetünk. Mi úgy gondoljuk, hogy a város nem élhet egyetem nélkül és az egyetem város nélkül – mondta a városvezető, aki hangsúlyozta: ezt a szoros együttműködést az előző városvezetés is erősíteni igyekezett, ezt szeretné továbbvinni, továbbgondolni.
A csatlakozási dokumentum aláírásával az önkormányzat azt kívánja hangsúlyozni, hogy minden erejével és kapcsolatrendszerével támogatja az együttműködést és szeretné, ha Miskolcon az egyetemre támaszkodva erős kutatás-fejlesztési bázis alakulna ki és megvalósulhatna a tervezett Science Park.
Forrás: minap.hu