Az önkormányzat, a Miskolc Holding és a helyi foglalkoztatási paktumiroda összességében kilencedik, áprilisi kerekasztal-beszélgetésére ezúttal olyan miskolci cégek kaptak meghívást, melyek tevékenységükkel évtizedek óta járulnak hozzá a város fejlődéséhez és munkaerőpiaci erősödéséhez.
A résztvevők az Avalon Parkban tartott szerda délutáni konzultáció keretében megosztották felhalmozott tapasztalataikat, de Miskolc gazdasági erőforrásait és üzleti környezetét is körüljárták. A meginvitált vállalatokról egyaránt elmondható, hogy a válságok és nehézségek ellenére is jelentős fejlesztéseket, beruházásokat hajtottak végre telephelyeiken, egyúttal növelték termelési kapacitásukat.
A tematikus találkozót megnyitó Szopkó Tibor alpolgármester felelevenítette, hogy az önkormányzat a mögöttünk hagyott esztendőkben a Miskolc Holdinggal karöltve milyen gazdaságfejlesztési irányokat jelölt ki annak érdekében, hogy Miskolc ipari kapacitása bővüljön. A városvezető hangsúlyozta, habár Miskolc gazdaságfejlesztési tevékenységéről gyakorta az újonnan érkező befektetők kapcsán hallhatunk leginkább, mindeközben számos, a város életében több évtizede töretlenül jelenlévő cég tesz hozzá a megyeszékhely gazdasági és munkaerőpiaci stabilitásához.
A Sanofi csoporthoz tartozó Chinoin Zrt. miskolci telephelye az észak-magyarországi régió egyik legfontosabb munkáltatója. HR-vezetőjük szerint ugyanakkor a komoly gyógyszeripari sztenderdekkel támasztott gyártáshoz a megfelelő munkaerő megtalálása és megtartása egyre nagyobb kihívást jelent, miután a munkavállalói szokások folyamatosan átalakulnak. Nagy Richárd hozzátette, ezekre a folyton változó körülményekre kell tekintettel lenniük a toborzás során, stratégiájukat ehhez kell idomítaniuk.
Miskolc az elsők között alakította ki befektetés-ösztönzési programját, amelynek célja, hogy a helyi gazdaság fejlesztése, a foglalkoztatás elősegítése és a városban lakók életminőségének javítása érdekében ösztönözze a vállalkozások Miskolc közigazgatási területén való letelepedését, fejlesztését vagy új befektetések megvalósítását. A befektetés-ösztönzési rendelet alapján igénybe vehető szolgáltatásokat a Miskolc Holding Zrt. Gazdaságfejlesztési Igazgatósága biztosítja. A befektetés-ösztönzési feladatok: befektetőbarát környezet biztosítása, belföldi és külföldi befektetők vonzása Miskolcra és a térségbe, munkahelyteremtő beruházások ösztönzése, a betelepülő vállalkozások teljes körű segítése, kedvező üzleti ajánlatok kidolgozása stb. Ezt a befektetés-ösztönzési tevékenységet a Miskolc Megyei Jogú Város Foglalkoztatási Paktum Programja című projekt (TOP-6.8.2. 15-MI1-2016-00001) keretében egy fő szakértő támogatja, segíti.
A Nestlé Hungária Kft. miskolci gyárának HR-menedzsere reflektálva a munkavállalói állomány stabilizálására az ahhoz elvezető belső ösztönző programokon túl szót ejtett a duális szakképzés jelentőségéről is. Orosz Lilla nagy büszkeséggel tekint az idén hatvanéves diósgyőri gyárra, mely a svájci vállalat egyetlen, kizárólag üreges figurák gyártására specializálódott üzeme a világon, ahonnan a termékeket több mint húsz országba exportálják.
A mára három gyártócsarnokkal is rendelkező, hidraulikai munkahenger-gyártó és -karbantartó egységgé kinőtt Bosko-Hidraulika Kft. ügyvezetője szerint kulcskérdés a generációváltás megfelelő levezénylése. Boskó Zsuzsanna arról számolt be az összejövetelen, hogy az alapvetően mindmáig családi vállalkozásként vezetett cégen belül miképp ültetik át szakembereik a technológiai újításokat a mindennapokba.
A Mirelite Mirsa Zrt. ugyancsak százszázalékos magyar tulajdonban lévő családi vállalkozás, mely közel negyven éve foglalkozik gyorsfagyasztott zöldségek, gyümölcsök és tésztafélék gyártásával. A cég a Miskolci Hűtőipari Rt. bezárásra ítélt telephelyét 2006-ban vásárolta meg, a termelés azóta is folyamatos. A vállalat HR-igazgatója mondandójában megvilágította: mekkora a jelentősége annak, ha egy településen belül kulturális és turisztikai fejlesztések is zajlanak. Juhász Nóra úgy fogalmazott, hogy mindez Miskolc esetében számottevő vonzerőt jelenthet a befektetők és a munkavállalók számára.
A Miskolc Holding Zrt. vállalkozásfejlesztési vezetője elmondta, hogy a szakterület a szolgáltatási szektor egyik résztvevőjeként is definiálható, emellett úgy vélekedett, rendkívül lényeges, hogy az önkormányzat és a helyi cégek között egyfajta hidat képezzenek, s kapcsolati tőkéjükkel segítséget tudjanak nyújtani példának okáért egy-egy fejleszteni szándékozó cég megnövekedett energiaszükségletének a kiszolgálásában. Fojtán Gergely rámutatott: miután a város szabadon maradt ipari területe mostanra mindössze néhány hektárra tehető, úgy egyre nagyobb hangsúlyt kap a város fejlesztéspolitikai céljai között a zöld- mellett a barnamezős beruházások segítése is.
Ezt erősítette meg végezetül Szopkó Tibor alpolgármester is, aki az önkormányzat által nemrég indított komplex szemléletű városfejlesztési projekt, a Hodobay-program kapcsán az elhanyagolt városrészek infrastrukturális fejlesztésének horderejét az ott működő cégek szemüvegén keresztül láttatta.