Az idén negyvenedik születésnapját ünneplő állatkertben nyolcvannál több kisállat született, és közel hatvan új lakó is "beköltözött".
Sikeres éven van túl a Miskolci Állatkert - írja közleményében a létesítményt üzemeltető Miskolci Városgazda Nonprofit Kft. Az állatkert két év után tavaly ismét az év összes napján fogadhatta látogatóit, akikből nem volt hiány: több mint 120 ezren keresték fel őket. A népszerű intézmény fejlesztéseket is véghez vitt, ennek keretében mintegy nyolcszáz négyzetméteren folytatódott az úthálózat térkövezése, és tengerimalac-kifutót is készítettek.
Mivel egy állatkert főszereplői természetesen maguk az állatok, az állománnyal gyarapodásáról is beszámolt a Városgazda. A közleményből kiderült: tavaly több, mint nyolcvan kisállatnak örülhettek.
Nyolcvan újszülött, hatvan új lakó
"A Bennett-kenguru csapat sosem látott mértékben gyarapodott, hiszen tavasszal öt erszényből is kiskenguruk fejei tekintgettek kifelé. A három David-szarvas és a két európai bölényborjú azért is külön öröm, hiszen ezt a két fajt az állatkertek mentették meg a teljes kipusztulástól. Az Afrika-ház főemlősei, a huszármajmok és az örvös mangábék csapatában is világra jött egy-egy kölyök. A 2021-ben bemutatkozott oroszlánok csapatában pedig az első évet követően tavaly is három trónörökös jött a világra. De születtek fehérfarkú sül, szurikáta és nagy mara kölykök is, keltek nandu és kéktorkú tragopán csibék, valamint a leopárdgekkók száma is gyarapodott utódokkal" - írják.
A szaporulaton kívül közel hatvan új lakó is költözött a Miskolci Állatkertbe. "Egy részüket ugyan a Budapesti Állatkertből érkezett tengerimalacok és kéregutánzó sáskák tették ki, de mindenképp említésre érdemes a Berlinből érkezett közép-ázsiai gímszarvas bika, a szintén Németországból Miskolcra költözött Goffin-kakadu, vagy a Csehországból érkezett huszármajom, amelyek mindegyikét a jövőbeni szaporulat reményében szerezték be - fogalmaztak.
- Remélhetőleg az újonnan párba állt, a szabad természetben kritikusan veszélyeztetett Liszt-majmocskák is hosszú évek után újra kölykökkel örvendeztetik majd meg az állatkert látogatóit. És ne feledkezzünk meg Azharról, a perzsa leopárdról sem, aki azért költözött Augsburgból Miskolcra, hogy Tareca újdonsült férjeként hozzájáruljon ennek veszélyeztetett fajnak a sikeres megőrzéséhez - írják.
Teltházas programok
A népszerűséghez vélhetően az is hozzájárult, hogy 2022-ben újra korlátozások nélkül rendezhették meg az állatkert programjait. A közlemény külön kiemeli augusztus 20-án, az állatkert születésnapját, továbbá a már hagyományos esti, sötétedés utáni programokat, az Állatkertek Éjszakája és a Halloween Est, de teltházasnak volt tekinthető a hagyományteremtő szándékkal megrendezésre került Útlevél a Mikuláshoz elnevezésű program is.
- Nem csak a programokon, hanem oktatási intézmények csoportjainak is igyekezett az állatkert minél hatékonyabban eljuttatni a környezeti nevelési üzenetét, amelynek keretében ismeretterjesztő és szemléletformáló, tematikus foglalkozásokon több, mint ezerhétszáz gyermek vett részt. A hagyományos, a Bükki Fiatalok Természetjáró Egyesületével közös szervezésű nyári tábor turnusai is szokás szerint pillanatokon belül beteltek, így a tábor hat hete alatt közel 200 gyermeket fogadtak, hogy megismerkedjenek az állatkert és az állatkert lakóinak mindennapjaival - tették hozzá.
Negyven éve népszerű
A Városgazda azt írja, egyre népszerűbb a Miskolci Állatkertben a jelképes örökbefogadás, amely egyre gyakrabban már nem csak az állatkert támogatására szolgál, hanem kiváló ajándék is, így születésnapokra és karácsonyt megelőzően is többen fogadták örökbe szerettüknek kedvenc állatát. Tavaly így több, mint 100 örökbefogadó szülője lett a Miskolci Állatkert lakóinak. A legnépszerűbb állatok hagyományosan a gyűrűsfarkú makik, a mosómedvék, a szibériai tigrisek és az oroszlánok, de örökbefogadó szülőre leltek a guanakók, a tőkés récék és a leopárdgekkók is.
A Miskolci Állatkert 2023-ban ünnepli megnyitásának negyvenedik évfordulóját, így az intézmény munkatársai bíznak abban, hogy nagyon sokakkal tudják ezt méltóképpen megünnepelni- zárult a közlemény.